Hakkari Haberleri, Hakkari Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

25 yıllık baba mesleğiyle hem para kazanıyor hem de çevreyi güzelleştiriyor

İlçe merkezinde boş bir arazide Malatya, Amasya, İzmir ve Bursa’dan getirttiği fidanları satan Hidayet Çatuk isimli vatandaş geçen yıl vefat eden babasının 25 yıllık mesleğini sürdürüyor olmanın gururunu yaşadığını söyledi.

Sattığım fidanların meyve verdiğini duyduğumda çok mutlu oluyorum

Babası gibi kendisinin de doğaya tutkun olduğunu belirten Çatuk, Yüksekovamıza lazım olan bir şey. Daha önce köydeki bahçemizde sürekli uğraşıyorduk bu işlerle. Köyü boşaltıp ilçe merkezine geldikten sonra babamın aklına böyle bir iş geldi. Başladık işte. Kendisi 25 yıl boyunca devam ettirdi bu mesleği. Geçen yıl vefat etti. Şimdi de ben yapıyorum. Gelen müşterilere aynı zamanda fidanları nasıl dikeceğini öğretiyoruz hem de budama konusunda bilgilendiriyoruz. Sürekli gelip danışıyorlar. Sattığım her fidanın meyve verdiğini duyduğumda çok mutlu oluyorum

Yılda 10 ile 20 bin arasında meyve fidanı satıyor

Yüksekova’da yıllık 10 ile 20 bin civarında fidan sattığını belirten Çatuk, Elma, armut, şeftali, dut, vişne, kiraz gibi 10 çeşit meyve fidanı satıyoruz. Genelde köylerden alıyorlar. Hem para kazanıyoruz hem de doğanın canlanmasına, vatandaşlarımızın meyve yetiştirmelerine yardımcı oluyoruz. Malatya, Amasya, İzmir, Bursa illerinden buraya getiriyoruz. Doğayı yaşatmak istiyoruz. Bizim de geçim kaynağımız budur dedi.

Fidan almaya gelen Abdulmecit Eroğuz isimli vatandaş da, Geçen yıl elma, armut ve kayısı fidanı götürdüm. Bu yıl 20 tane daha götürmeye geldim. Fiyatlarda biraz artış var ama alacağım yine de dedi.

Bir önceki yazımız olan Şemdinli’de 430 kişilik işe 6 bin başvuru başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme yöntemleri