Hakkari Haberleri, Hakkari Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Yüksekovalı çiftçiler aspir bitkisi ile tanıştı

Yüksekova’da ilk defa çiftçiler tarafından aspir ekiliyor. Yüksekova Ziraat Odası Başkanı Adnan Onay, çiftçilerin boş arazilerini aspir bitkisi ekerek değerlendirmesini istedi. 2017 yılında Türkiye Ziraat odalar Birliği, AK Parti Milletvekili Zeki Aygün ve Prof. Fikret Erdem’in destekleri ile Yüksekova çitftçilerin kaderini değiştirebilecek aspir tohumunu ekmelerini isteyen eden Onay, Ülkemizde yağ açığı çok fazladır. Ülkemiz çok ciddi büyük paralar yurt dışına çıkartıyor. Aspir üreten ülkeler bizden daha çok para kazanıyorlar. Biz bu yağ ve enerji açığını kapatmak için 420 bin dönüm tarım arazisini devreye sokmaya çalışıyoruz.

Çiftçilerimizle beraber ilk hedefimiz 10 bin dönüm araziye aspir ekmektir. İnşallah bunu 20-25 bin dönüme çıkartacağız, ilk hedefimiz bu olacaktır. Organik çalışacağımız için hiç bir şekilde kimyasal kullanmayacağız, fenni gübre katmayacağız. Biz çiftçimize sertifikalı tohum veriyoruz. Çiftçilerin çok iyi bir gelir elde edileceğini umut ediyorum. Başarılı olursa çok geniş bir araziye bu bitki yayılabilir dedi.

Bir önceki yazımız olan Selin zararı 10 milyon TL’yi aştı başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme yöntemleri